Už od ledna se všichni studenti gymnázia Komenského setkávali na chodbách s všudypřítomnými plakáty s heslem „Natoč film a vyhraj!“ Amatérští filmaři, které plakáty zaujaly, měli čtvrt roku na natočení jejich vlastního filmového počinu. Všechny soutěžní snímky pak byly posouzeny odbornou porotou a ty nejlepší z nich se 23. dubna utkaly na stříbrném plátně v restauraci Horakůvka v Šenově, před zraky více než sta diváků, o režisérskou židli, co by hlavní cenu letošní soutěže.

Ročník 2016 byl ale o trochu jiný, než ten předešlý… Stejné plakáty totiž vysely nejen na Dolním gymplu, ale i na tom Horním. Ze všech studentů havířovských gymnázií se do finále probojovalo devět soutěžních snímků. Oproti původnímu záměru, aby se v každé ze tří kategorií promítaly tři nejlepší snímky, se rozložení filmů letos trochu lišilo. Kategorii Dokument letos nahradily Filmy posledního zvonění, ve kterých porota zhodnotila každoroční snahu studentů čtvrtých ročníků pobavit své spolužáky a učitele za poslední čtyři roky. Právě proto v této kategorii byly zařazeny i čtyři snímky a v poslední kategorii Skorocelovečerní film se pak promítaly pouze dva snímky.

V kategorii nejkratších snímků – Spot – zaujal porotu nejvíce snímek Doors studentů Gymnázia Studentská v čele s Matějem Šumberou. Filmy posledního zvonění opanovala Groteskní oktáva maturantů z roku 2014 a v kategorii Skorocelovečerní film zvítězil snímek Po přečtení spláchněte! tvůrčí skupiny RPFS studios z gymnázia Komenského. Po skončení promítání vystoupila začínající zpěvačka Míša Budínská a v průběhu jejího koncertu měli diváci čas na to hlasovat o nejlepším filmu tohoto ročníku. Tímto absolutním vítězem Festivalu studentských filmů 2016 zvolili diváci snímek Po přečtení spláchněte!
Jakmile se vyhlásily výsledky, zahráli divákům dvě kapely – Světlo a Ajdontker. Kromě nich publikum v průběhu večera slyšelo ještě zpěv Adiny Večeřové a již zmíněné Michaely Budínské.

Soudě podle nadšených ohlasů z řad obecenstva se všichni diváci nemohou dočkat na příští ročník FSF. Tak něco natočte i vy! Máte na to celý rok…

Josef Štefl