Finálové promítání FSF se nekonalo vždy v kině Centrum. První dva ročníky probíhaly v sále restaurace Horakůvka v Šenově.

Festival studentských filmů se letos koná již po čtvrté a s každým ročníkem zatím vždy přišly nějaké změny. V roce 2015, kdy probíhal teprve první ročník FSF, bylo nové úplně všechno. Soutěž byla určena pouze pro studenty Dolního gymnázia v Havířově, finále probíhalo v sále restaurace Horakůvka v Šenově a rozdílů oproti té současné podobě festivalu bychom mohli najít opravdu hodně. Rok 2016 přinesl především jednu podstatnou změnu – do soutěže se mohli hlásit kromě studentů již zmíněné školy i žáci druhého havířovského gymnázia. Festival se dostal do povědomí širšího okruhu lidí a se skupinou skalních příznivců jsme tak v dalším ročníku mohli přijít s opravdu výraznou novinkou. Ta největší proměna totiž skutečně přišla spolu s loňským – třetím – ročníkem. Festival studentských filmů se tou dobou rozšířil mezi středoškoláky z celého Moravskoslezského kraje a finálové promítání se přesunulo do velkého sálu havířovského kina Centrum. Nejlepších deset filmů zde 1. dubna 2017 vidělo na čtvrtém největším plátně v České republice přes tři sta diváků.

Kromě velkého sálu využijeme i ten malý. Promítat se zde budou filmy, které nepostoupí z finálového předkola.

Zdálo by se, že už skoro není co zlepšovat, konec konců, v Česku existují už jen tři další kina s větším promítacím plátnem… I přes to ale letošní ročník přináší několik novinek, z nichž jedna je velmi výrazná.

Samotné finálové promítání, které letos připadá na 2. června, už bude totiž připomínat plnohodnotný festivalový den, jaký mnozí známe z velkých filmových festivalů. Večerní přehlídku nejlepších filmů ve velkém sále doplní v malém sále ještě dopolední promítání všech těch snímků, které porota do finále z předkola nepošle. Diváci této části finálového dne navíc budou moci hlasováním vybrat jeden film, který chtějí poslat do večerního absolutního finále. Snímek s největším počtem hlasů se tak na poslední chvíli přiřadí k finálové devítce nejlepších filmů, které vybere tradičně porota v průběhu dubna. Sečteno, podtrženo: každý, kdo do letošní soutěže přihlásí svůj film, jej bude mít možnost vidět na skutečném stříbrném plátně. A navíc ani to, že daný film neprojde do užšího výběru poroty, ještě neznamená, že by nemohl tento snímek vyhrát.

Posunutím termínu FSF na červen chceme zvýšit šanci na stejně krásné počasí, jako loni.

Největší změnu jsme již popsali, neznamená to ale, že jich nebude víc. V klubu Centrum, kde po skončení finálového promítání festival zakončíme, letos bude díky menšímu pódiu mnohem víc prostoru pro tančení. Nefalšovaná režisérská židle, coby hlavní cena, sice zůstává, s ní však přijdou i nová a hodnotnější ocenění pro nejúspěšnější filmaře. A to nejlepší na závěr: finále se koná nově 2. června, o dva měsíce později než loni. A v červnu už jsou v bezprostřední blízkosti kina otevřena hned tři zmrzlinářství.

Přestože čtvrtý ročník přinese hned několik změn a tento článek je ani nemohl vyjmenovat všechny, my se stejně nejvíc těšíme na novou dávku autentické filmové tvorby středoškoláků. A na co se těšíte vy?

Josef Štefl