Profil festivalu

Studenti středních škol se denně kreativně projevují v nejrůznějších uměleckých odvětvích. Zpívají, tančí, hrají na hudební nástroje, kreslí nebo třeba píší povídky a podobně... V posledních letech, kdy se mezi středoškoláky rozmáhají chytré technologie, se pro ně otevřela zcela nová kapitola umění - film. Na rozdíl od ostatních aktivit je však pro amatérské filmaře jen málo soutěží, ve kterých své kinematografické počiny mohou zhodnotit.

A právě pro ně je zde FSF - Festival studentských filmů, coby nejmladší filmový festival v České republice!

Festival ale nemá středoškoláky jenom ocenit, má v nich vzbudit také zájem o film jako takový, naučit je, jak se filmy správně připravují, motivovat je k natáčení vlastních snímků a navodit atmosféru skutečného filmového festivalu. A když náhodou studenty přinutí využít své chytré mobily i k něčemu jinému, než je hraní her, pak jsme splnili náš úkol. Všechny důležité informace o FSF naleznete v propozicích.

S první myšlenkou uspořádat soutěžní přehlídku studentských filmových snímků přišel v roce 2014 David Polák, učitel gymnázia Komenského v Havířově. S žáky této školy Josefem Šteflem a Filipem Novákem, kteří se sami věnovali amatérskému filmu, vtiskli počáteční myšlence jasnější obrysy a dali tak vzniknout Festivalu studentských filmů. Finále prvního ročníku, určeného pouze pro studenty zmíněného gymnázia, se konalo 28. března 2015 v sále restaurace Horakůvka v Šenově.

Ve druhém ročníku se soutěž rozrostla mezi obě havířovská gymnázia a v roce 2017 už byl třetí ročník této soutěže určen pro všechny středoškoláky z Moravskoslezského kraje. Místo konání finálového večera se přesunulo do velkého sálu havířovského kina Centrum pro 370 diváků, projekt získal záštitu Moravskoslezského kraje a města Havířov a podporu ze strany soukromých partnerů. Podrobnější popis jednotlivých ročníků najdete v sekci Historie.

Během celého školního roku mají studenti možnost natáčet svá amatérská filmová díla. V březnu jsou všechny registrované filmy zhlédnuty odbornou porotou, která vybere z každé kategorie tři nejlepší snímky, jež pak postupují do finálového promítání. Finálovou devítku doplní ještě jeden snímek, vybraný diváky první části finálového dne, kde jsou promítány filmy, které porota neposlala do finálového večera, kde už tvůrci bojují o absolutní vítězství daného ročníku. Finále, konané zpravidla před koncem školního roku, je pak věrohodným festivalovým dnem, na kterém se v havířovském kině Centrum schází široká veřejnost, aby zjistila, na čem po celý rok trávili spoustu času jejich spolužáci, příbuzní nebo kamarádi. O pořadí filmů v jednotlivých kategoriích rozhoduje porota, absolutního vítěze daného ročníku určují diváci. Po skončení promítání nejlepších filmů a vyhlášení vítězů následuje vystoupení studentských kapel a hudebníků v přilehlém klubu (více o finálovém promítání najdete zde).

Logo-FSF-modrá-1.png

Jsme zvědaví...

...co máte na srdci?

Jsme zvědaví...

...co máte na srdci?

Na optimalizaci webu pro vaše zařízení usilovně pracujeme.

S pozdravem,

IT oddělení FSF

Ještě následujících

dny
hodiny
minuty
vteřiny

se můžete kochat naší neschopností.

To je skvělé.

Děkujeme za podporu!

To je skvělé.

Děkujeme za podporu!